Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation
Main Navigation

Working...

Ajax Loading Image

 

District FFA Career Development Events

Story image 1_0
58c047cb7a8ca

March 7, 2017

Congratulations to Gavin Oliver for qualifying for finals ( top 3) with his Hospitality, Restaurant, and Tourism Management Proficiency at State. He will be interviewing to compete for 1st place.

Also congrats to Abbey Vales for placing in the top 5 and alternate for finals in Goat production and Camryn Evans earning a silver with her Sales and Service proficiency.

Congrats to those who competed yesterday They represented WC well!

 

Floriculture Blue                                                              Livestock Evaluation 1st SQ

Lindsay Homolka Red                                                            Abbey Vales 1st purple

Sydni Kunc Red                                                                      Bre Zoubek 5th purple

Maddie Hoover Red                                                                Rylee Hayek purple

                                                                                                Alexis Tachovsky purple

                                                 

Meats Evaluation  1st SQ                                                Livestock Management Purple

Kathy Fuller    1st purple                                                      Abbey Vales purple

Tyler Rezabek 4th purple                                                      Lindsay Homolka purple

Kaleb Kotas 5th purple                                                         Camryn Evans purple

Jacob Uhlman 6th purple                                                      Gavin Oliver blue

Riley Homolka 7th purple                                                     Drew Trautman blue

Michael Tinsley 9th purple                                                   Bre Zoubek blue

Zack Keller 10th purple                                        

Gavin Oliver 11th purple                                             

Miranda Truka 12th purple                                             

Dustin Jelinek 16th purple

Boupha Sovonavong 31st blue                                        

                                                                                   

                                                       

Welding     9th                                                                 Vet Science 2ndSQ

Eastin Henkel purple                                                   Camryn Evans 2ndpurple

Nathan Thompson Red                                                   Kory Moldenhauer 5th purple

Michael Tinsley blue                                                      Taylor Parham 16th purple

                                                                                         Abbey Vales 17thpurple

                                                                                         Rylee Hayek 17thpurple

                                                                                         Bre Zoubek 39thblue

 

Agriscience 1st SQ

Ty Anderson

Hayden Baehr

Tad Moldenhauer

Alexis Tachovsky

Devin Jelinek

Luke Sykes

Mason Zimmerman

Lily Zoubek

Collin Hayek

DJ Fritz

McKenna Schwisow